NANO TEKNOLOJİ İLE BANKA DEZENFEKSİYONUNDA DEVRİM

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren bankalar”, bir kısmı hastalık taşıyıcı halkın yoğun olarak girdiği ve mikrop taşıyan paranın olduğu işyerleri olduğu için çok mikrop-bakteri barındırırlar. Bilhassa ATM ler, para sayma makinaları, bilgasayar klavyeleri, kasalar ve çevresinde, bankolarda, kapı kollarında, trabzanlarda, asansör düğmelerinde inanılmayacak kadar mikrop –bakteri ve mantar yaşar.

Mikrop kaynayan şubeler;

Hasta biri, mantarlı biri şubeye girmişse, öksürmüşse, elini bir yere sürmüşse mutlaka hasta yapacak mikroplar, virüsler ve mantarlar bırakır. Koltuklar, sandelyeler, halılar, para sayma makinaları, bankolar mikrop, virüs ve mantar üretmeye başlar. Bir bakteri, bir haftada 1 trilyon oluyor. Bakteri, mikrop, mantar kaynayan şubeler koku yaymaya da başlar.

ATM lerin tuş ve ekranı üzerinde yapılan tahlillerde önemli bir bölümü, insan vücudunda da olan, nadiren hastalıklara yol açan mikroorganizmaların yanı sıra, çeşitli ciddi hastalıklara yol açacak çok sayıda mikroorganizmalara da rastlanır.

İncelemelerin yüzde 15’inde, “Non fermenter gram negatif basil”, yüzde 8.75’inde “Gram negatif enterik basil” adlı dışkılarda bulunan mikroplara rastlandı. Tuvalet ihtiyacını gideren bir müşteri ya da bu kirliliğin bulunduğu bir eşyayla temas eden kişi, ATM aracılığıyla bu mikrobu yayar.

Bankamatiklerde, zatürre ve menenjite yol açabilecek ‘streptecoccus pneumoniae’, cilt hastalıkları, abse ve akciğer rahatsızlıklarına yol açan ‘MRSA’ , akciğer rahatsızlıklarına yol açabilecek küf mikrobu görüldü.

Tahlillerin yüzde 71’inde “Micrococcus”, yüzde 60’ında “KNS”, yüzde 26’sında “Streptococcus”, yüzde 33’ünde ‘Gram pozitif basil’, yüzde 25’inde ‘Gram pozitif difteroid basil’, yüzde 18’inde “Neisseria” mikroorganizmaları tespit edildi.

Şubeleri süpürmek, sadece artıkları temizler. Hijyen sağlamaz. Mikrop, mantar virüsler üremeye, hasta etmeye devam ederler.

Mevcut diğer temizleme yöntemleri ile yapılan temizlemeler, bakterilerin, mantar ve mikropların, suya ve birçok temizlik malzemesine dayanacak yapıda olmaları, etil alkol gibi temizlik malzemelerinin de uçarak yok olmaları nedeniyle, çok kısa hijyen sağlayabilmektedir.

Faydası

Hastalanan personeliniz azalacağı için Bankanız verimliliği ve müşteri memnuniyeti de artar.
Dezenfeksiyon giderlerinizde çok azalacaktır.

Uygulama

Btm NanoClearAG ile ortama uygulama yapılmadan önce elektrik süpürgesi ile ön temizlik yapılmalıdır. Aksi halde ortamda kalan kir, deri, kıl, tırnak v.s. gibi organik kalıntılar, mikroorganizma üretmeye devam ederek nano gümüşün dezenfeksiyon ve koku giderme etkisini azaltırlar.

Btm NanoClearAG . spreyleme yapılarak uygulanır. Nano gümüş sis gibi yayılarak ortama yapışır. tekstil ürünler(halı-koltuk vs) üzerinde asgari üç aya kadar, duvarlara mobilyalara ve çevreye yapışan nano gümüşler boyanana veya tekrarlı silinene kadar etkilidir.

300 ml lik sprey kullanarak 30 m2 , 1000 cc ek şişe alarak 150 m2 bir alanı, 3 ay antibakteriyel ve kokusuz hale getirebilirsiniz.

Daha büyük alanlar ULV aleti ile uygulama yapılır. 1000 m2 lik bir brim 30-40 dakikada antibakteriyel hale getirilir. Nano gümüş iyonlarının yapışması için kısa bir süre beklendikten sonra ortam havalandırılır ve hizmete açılır.

Parlak yüzeyler, atm, para sayma makinaları, büro aletleri, bankolar, masalar , kapı kolları, trabzanlar, asansör düğmeleri bir beze hafifce nano gümüş dökerek silinirse uzun bir süre için antibakteriyel olurlar. tekrarlı olarak sabunlu veya deterjanlı su ile temizlenene kadar üzerinde hiçbir bakteri-mantar veya patojen yaşayamaz. koku olmaz.(sigara kokusu dahil)

Ciddi sağlık sorunlarına yol açan klimalar ve havalandırma menfezleri, patojenlerin en fazla sevdiği yerlerdir. Klimaların filitreleri yıkanıp, iyice kurutulduktan sonra ve havalandırma menfezleri temizlendikten sonra Btm NanoClearAG ile spreylenerek ortamdaki bakteri, virüs ve küf sporlar ,kötü kokular yok edilir.

Btm NanoClearAG uygulamasının bütün alana( şube holü, odalar-salonlar-koridorlar-arşiv vs.) yapılması çok önemlidir. Aksi halde patojenler ve koku monekülleri hava akımıyla uçusarak her tarafa yayılır. .

Kontrol;

Ortamdaki mikroorganizma sayısı 3M Clean-Trace Yüzey ATP Swab Tekniği ile örnek alınarak anında tahlil edilir. Ortamda kaç mikroorganizma bulunduğu tesbit edilir. Sık sık temizlenen banka şubelerinde bile 10 cm2 alanda 5.000-10.000 civarında mikroorganizma, mantar yaşar. Bu sayı şubenin ortamına, temizlenme sıklığına göre sayılamayacak rakamlara yükselebilir. Koku yoğunluğu artar.

Btm NanoClearAG uygulaması yapıldıktan bir saat sonra ATP luminomater ile tekrar tahlil yapılır. mikroorganizma sayısı normal kabul edilen değerlere düşer.

Uygulama yapılmadan ve yapıldıktan sonra ölçümlenen mikroorganizma adedi raporlanır. Banka talebine göre ilerdeki tarihlerde de ölçümleme ve raporlama yapılabilir.

Btm NanoClearAg ile yapılan testlerde gram pozitif, gram negatif, zarflı, zarfsız bakterileri yok ettiği, etkinliğinin uzun süre sürdüğü raporlanmıştır.