ASKERİ BİRLİKLERİN HİJYEN ZAFİYETİ

Bakteri, virüs ve mantarlar milyonlarca askerin canına kıymış, hasta veya çok hasta etmiştir.

1. Dünya harbinde ölen insan sayısından çok daha fazlasının İspanyol gribinden (25-40 milyon kişi) öldüğü tahmin edilmektedir. Türk tarihi de bunun çok örnekleri ile doludur. Osmanlı İmparatorluğu, 1. Dünya Savaşında 1.5 milyon askerinden 400.000 askerini hastalık sebebiyle şehit vermiştir. 93 harbinde 30.000 şehit vermiş, 90.000 kişi de hastalık sebebiyle ölmüştür.

2. Dünya Savaşı’nda askerlerin çoğu tifodan ölmüştür. “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, son 30 yıl içinde 40 yeni hastalık ortaya çıkmıştır. Her yıl 500 milyon kişi gribe yakalanıyor, 250-500 bin kişi ölüyor. Her sene değişiklik gösterip yepyeni bir hastalık olarak görülüyor ve sürekli yeni aşı geliştirmek gerekiyor.

İşin en korkutucu yanı, düşmanlarımız tarafından halkımıza, askeri birliklerimize mutasyona uğramış veya uğratılmış virüslerle yapılacak bir biyolojik saldırının olabileceği ve buna hazır olmamız gerektiğidir.

Birlik binaları, ordu evleri, karanlık, nemli, hava dolaşımının az olduğu koğuşlar, yatakhaneler, salonlar gibi insanların birlikte olduğu yaşam alanları bakteri, mantar ve virüslerin hızla üremesine en uygun alanlardır.

Askeri birliklerde 3 aylık periyodlarda yaklaşık olarak birliğin yarısının, grip, su çiçeği, kızamık, boğmaca, kabakulak gibi muhtelif enfeksiyon hastalıkları nedeniyle revire gittiği ilaç ve 3-5 gün istirahat aldığı, aynı oranda askerin de mantar enfeksiyonlarından ilaç ve 1 hafta terlik istirahatı aldığı tahmin edilmektedir.

Grip ve kızamık gibi mikrop salgınları birçok birliğin karantinaya alınmasına dahi sebebiyet vermektedir.

TSK’nin 700.000 personeli ve onların aileleri de dikkate alındığında bunun işgücü kaybı ve ilaç giderleri çok yüksektir.

Hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan sonra tedavi edilmesi yerine, hastalığın oluşmasını, gelişmesini ve vücuda girmeden, salgın hale gelmeden engellenmesi şarttır.

Bunun için toplu yaşam alanları hijyenik hale getirilerek mikroorganizmalar yok edilmelidir.